fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Bungee Jumping Nedir?

image

Bungee Jumping Nedir?

Tarihçe

Bungee Jumping'in kökeni Doğu Avusturalya'nın açıklarında Pasifik Okyanusunda "New Hembridis" adalar grubundaki Vanatu adası yerlilerinin "Gkol" adını verdikleri erkekliğe geçiş törenlerinde bambudan yaptıkları kulelerden, sarmaşıktan yaptıkları iplere bağlanarak atlamasına dayanır.

İngiltere de 1970'lerde Oxford Üniversitesi öğrencilerince bagaj gerdirme lastikleriyle ilk bungee atlayışlarının temeli atılmıştır.

1980'lerde artan talep karşısında teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak önemli ve güvenli bir sektör haline gelmiş, günümüzde ise tüm dünyada yüzbinlerce kişiye ulaşan, uluslararası alanda yarışmaları düzenlenen bir spor dalı olarak kabul görmüştür.

Tarihteki bazı bunge jumping rekorları

Jochen Schwizer 1997 yılında tam 1055 metreden atlamış. Hem de bir helikopterden... Atlayışta 330 metrelik bir ip kullanmış ve tam 415 metre serbest düşüş yapmış.

David Kirke (İngiltere'deki Oxford Tehlikeli Sporlar Kulübü'nden,) 350 metrelik Royal George Köprüsünden 140 metrelik bir iple atlıyor, sonra da 1980 yılında Colorado'da 200 metrelik bir atlayışı başarıyla gerçekleştiriyor. Yıl 2000'de A.J. Hackett aynı köprüden 320 metrelik bir atlayış yapıyor.

Dünyanın en kalabalık toplu atlayışı 25 kişiyle 1998'de Frankfurt, Almanya'da Deutsche Bank Genel Merkezi'nde yapılıyor. Yükseklik 56 metre.

Ekim 1998'de A.J. Hackett, Yeni Zellanda'nın bir binasından ve tam 196 metreden atlıyor.

Atlayacak Kişinin Sağlık Durumu

Bungee jumping yapacak kişi aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine sahip olmamalıdır!!!

  • Kalp rahatsızlıkları
  • Tansiyon bozukluğu
  • Epilepsi (sara)
  • Herhangi bir ortopedik rahatsızlık
  • Psikolojik veya nörolojik rahatsızlıklar
  • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı
  • Hamilelik